Başkandan Mesajlar Tümünü Göster
aslankut

2020 yılında kargo sektörünün değerlendirilmesi…

 

Kargo sektörü özellikle son yıllarda bir dönüşüm geçiriyor. Her ne kadar ilk yıllarda B2B odaklı bir sektör olsa da bir süredir e-ticaretin de yükselişiyle B2C yönünde büyümeye başladı. 35-40 yıl gibi aslında kısa bir geçmişe sahip, genç bir sektör olan kargo, kurye, dağıtım hizmetleri serbest piyasa ekonomisine geçişin ardından ivme kazanarak reel sektörün vazgeçilmez çözüm ortağı haline geldi.

Ülkemiz kargo sektörünün çoğunluğunu oluşturan üye firmalarımıza baktığımızda özel sektörde yarattığımız istihdam 100 bin kişinin üzerinde. Tüm Türkiye’de yaklaşık 10 bin hizmet noktasından günde 7,5 milyon adrese ve dünyanın 220 ülkesine hizmet taşıyoruz. Yoğun emek harcanan bir sektör olan kargo sektörünün başlıca işlevi; günlük ticari akışa hizmet etmek ve buna bağlı olarak ekonomik ilerleme ve gelişime destek olmaktır. Teknoloji kullanımın artması ve e-ticaretin büyümesi kargo sektörünü e-ticaretin en önemli taşıyıcısı konumuna getirmiştir. Bu karşılıklı etkileşimi kargo sektörünün teknolojik alanda yatırımlar yapmasını gerektiren bir süreç olarak değerlendirmek de mümkün.

Ancak yüksek istihdam potansiyeline sahip sektörün yönetimlerimiz ce desteklenmesi, teşvik edilmesi ve bir kısım muafiyetlerden faydalandırılması, istihdamın öncelikli bir ihtiyaç olduğu bu dönemde sorunun çözümüne önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

2020 yılı için geçmiş birkaç yıla göre daha umutlu olduğumuzu söyleyebiliriz. Tabi ki sektör olarak yukarıda da izah ettiğimiz gibi teknolojik gelişim ve değişime bağlı olarak sürekli kendimizi yenilemeli, geliştirmeli ve tüm müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek hizmeti sunma noktasına gelmeliyiz. Sektör olarak gelişime çok açık ve potansiyeli yüksek olan bir iş yapıyoruz. Bu nedenle teknoloji odaklı yatırımlarla sektörümüzü önümüzdeki yıllarda çok daha ileriye taşıyacağımızı düşünüyorum.

 

Aslan KUT

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 12 Şubat 2020